Pressrelease – European Welding Association 2025

Pressrelease - European Welding Association 2025

Dr Harald Scherleitner MBA Chief Sales Officer (CSO) Fronius International GmbH

Harald Scherleitner är ny ordförande för European Welding Association

Ny ordförande för European Welding Association!

Wels, juni 2025 – Harald Scherleitner, Chief Sales Officer (CSO) på Fronius International GmbH, tar över som ordförande för European Welding Association (EWA) för nästa tvååriga mandatperiod i slutet av juni 2025. Valet ägde rum i Köpenhamn vid generalförsamlingen för EWA, den ledande europeiska sammanslutningen för svetsteknik.

Scherleitners utnämning kommer under ett viktigt år för Fronius. Det österrikiska familjeägda företaget firar 80-årsjubileum 2025 och kan se tillbaka på åtta decennier av teknisk innovation. Som en internationell innovationsledare inom svetsteknik har Fronius alltid satt standarder för kvalitet, effektivitet och hållbarhet.

Svetsteknik står inför viktiga utmaningar

Jag ser min nya roll som både ett stort ansvar och en möjlighet”, säger Harald Scherleitner. ”Svetstekniken står inför viktiga utmaningar som vi bara kan lösa tillsammans på europeisk nivå – först och främst bristen på kvalificerad arbetskraft, behovet av att minska koldioxidutsläppen och den kontinuerliga förbättringen av arbetssäkerheten inom svetsyrket.”

Scherleitner har meddelat att dessa frågor kommer att vara huvudfokus för hans ordförandeskap. Han fokuserar framför allt på att främja unga talanger och göra svetsaryrket mer attraktivt. Samtidigt vill han ytterligare stärka svetsteknikens roll som en nyckelteknik för en hållbar industriell framtid.

Ytterligare ett fokusområde för hans ordförandeskap kommer att vara främjande och integrering av ny teknik. Digitalisering och automatisering av svetsning, smarta assistanssystem och användning av intelligenta svetssystem och artificiell intelligens erbjuder en enorm potential för att göra processer mer effektiva, säkrare och mer hållbara. ”Vi måste vara öppna för den tekniska utvecklingen och spela en aktiv roll i utformningen av den – till gagn för hela branschen”, understryker Scherleitner.

Med sin mångåriga erfarenhet på Fronius har Harald Scherleitner inte bara expertis inom svetsteknik, utan också en god förståelse för områdena solceller och batteriladdningsteknik för intralogistik. Denna tekniska bredd gör det möjligt för honom att tänka utanför boxen. Som EWA:s ordförande kan han därmed bygga viktiga broar – mellan traditionell industri och modern energiteknik, mellan hantverk och digitalisering, mellan ekologiskt ansvar och ekonomisk effektivitet.

Med Harald Scherleitner tar en erfaren branschexpert över rodret för EWA – med ett tydligt mål: att göra europeisk svetsteknik redo för framtiden.

Om Fronius

Fronius är en ledande global leverantör av svetsteknik, solceller och batteriladdningsteknik. Med cirka 6 700 medarbetare, 37 internationella dotterbolag och ett globalt partnernätverk står företaget för kvalitet, innovation och hållbarhet ”Made in Europe”.