Pressrelease - Joining Smart Technologies

Joining Smart Technologies i en anda av hållbarhet och ny fogningsteknik
Den 20 och 21 maj 2026 blir Fronius anläggning i Sattledt en central mötesplats för experter på fogningsteknik inom fordonsindustrin. Den internationella fordonskonferensen fokuserar på branschens olika krav – från hållbarhet och ekonomi och politik till möjligheterna med artificiell intelligens i samband med fogningsprocesser.
Den åttonde upplagan av Joining Smart Technologies leds av dr Florian Oefele (BMW AG) och dipl. ing. Daniel Rudolph (Audi AG). Tillsammans med välrenommerade föredragshållare från Lincoln, Trumpf, Fronius, Lufthansa Technik, Fraunhofer Institute och andra välkända företag belyser de ämnen som hållbarhet, internationalisering, artificiell intelligens och karosserikonstruktion ur en mängd olika perspektiv. Frågor som kommer att diskuteras är bland annat: Hur kan ett internationellt verksamt företag inom fordonsindustrin driva framgångsrika produktionsanläggningar i de mest skiftande regioner med alla de politiska, sociala och ekonomiska utmaningar som finns? Hur stort är koldioxidavtrycket för de olika fogningsteknikerna och vad finns det för idéer för den cirkulära ekonomin när det gäller fogningsprocesser inom fordonsindustrin? Vilken inverkan har ny teknik, som AI, på fogningstekniken?
Dessa intressanta och stimulerande presentationer från fordons- och fordonskomponentindustrin utgör kärnan i konferensen. Programmet kompletteras av utvalda bidrag från andra branscher. Thomas Gremsl från Tekniska universitetet i Graz erbjuder till exempel ett helhetsperspektiv med ämnet ”Artificiell intelligens och etik”.

I fokus: utbyte och kunskapsöverföring
Sedan 2008 är Joining Smart Technologies en erkänd unik plattform för kunskapsöverföring inom den internationella fordons- och leverantörsindustrin. Fronius har varit med ända från början. ”Nära kundrelationer och en dialog inom fordonsindustrin är avgörande. Den input vi får från evenemang som Joining Smart Technologies går direkt in som krav och kundbehov i våra produktinnovationer. Vi är därför mycket glada över att denna högklassiga konferens återigen hålls hos oss”, säger Harald Scherleitner, CSO på Fronius International GmbH.
